„Czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci” – to najtrafniejsze przysłowie, które kojarzy nam się z ekologią. Jaki będzie nasz świat, gdy zapomnimy o środowisku, gdy nie nauczymy dzieci, że muszą stać się przyjaciółmi Ziemi?

Jeśli chcemy, aby przyszłe pokolenia żyły w zdrowym i zadbanym otoczeniu, powinniśmy już dziś edukować nasze dzieci. Z pomocą przychodzi Śmiecio Eko Baja. Śmiecio Eko Baja to familijna książeczka dydaktyczna dla małych i dużych. Jej bohaterowie to wesoły Szczurek Jurek, zadziorna Mucha Śmieciucha, sprytny Karaluch i Gąsienica, którzy na co dzień zamieszkują wysypisko śmieci, ale z ekologią im nie po drodze.

Przez zbieg zabawnych wydarzeń próbują nauczyć się ekologii rozśmieszając przy tym do łez zabawnymi dialogami. Wesoła ekipa szczurka Jurka, która staje się przyjacielem Ziemi pokazuje jak poprzez świadome działania, możemy codziennie dbać o naszą planetę. Przecież najważniejsze jest życie zdrowe, zgodne z przyrodą.

Dlatego właśnie powinniśmy nauczyć nasze dzieci jak istotnym jest, by żyć ekologicznie, czyli w zgodzie z otaczającą nas naturą. Jeśli uświadomimy i wpoimy najmłodszym kilka podstawowych zasad, w dorosłym życiu będą postępować tak, by nie niszczyć środowiska, szanować przyrodę, a w konsekwencji cieszyć się czystą planetą, jej pięknem i bogactwem.

Stańmy się wzorem dla naszych pociech, bo dzieci wnikliwie nas obserwują i chętnie powielają nasze zachowania. Wprowadźmy dziecko w świat ekologii dając mu przykład swoim postepowaniem, prowadząc z nim codzienne rozmowy, jak ważne jest to, by o ekologię dbać. Segregujmy śmieci, oszczędzajmy wodę, prąd, jedzmy zdrowe produkty, nie marnujmy żywności, nie używajmy jednorazowych opakowań, szanujmy roślinność. Pamiętajmy, że dziecko to wnikliwy obserwator i w mig pojmie jak należy postępować, by żyć  eko!  Przecież ” czym skorupka za młodu …”

Bajeczka została napisana wierszem w mistrzowski i prosty sposób przez Jarosława Gmitrzuka, twórcę licznych bajek i wierszowanych przedstawień teatralnych. Śmiecio Eko Baja powstała również we współpracy z Jolantą Mrotek, której pomysły, opieka merytoryczna i korekty, pozwoliły na stworzenie tej zabawnej, ekologicznej bajeczki dla całej rodziny.

W najbliższym czasie przedstawimy Państwu możliwości obejrzenia spektaklu Śmiecio Eko Baja. Projekt został stworzony w ramach realizacji zadań edukacyjnych.

Po więcej informacji zapraszamy na naszą stronę www.mzo.pl

Udostępnij wiadomość